Styrke deltagelse i dyrskuet og formidlingen af kvæg

Mern 4H

Roskilde Dyrskue har ydet støtte til Mern 4H til styrkelse og videreudvikling af foreningens kalvehold og formidling af dansk landbrug til børn. Projektet har til formål at give børn konkrete, sanselige og lærende oplevelser med kalve og landbrug, der skaber forståelse for dyrevelfærd, ansvar og fællesskab.

Støtten anvendes til indkøb og udvikling af undervisnings- og aktivitetsmaterialer, herunder personlige øremærker til kalve, læringsspil og øvrige materialer, som gør børnenes møde med dyrene mere nærværende og lærerigt. Midlerne bidrager desuden til undervisningsaktiviteter, hvor børnene introduceres til landbrugets praksis gennem besøg og formidling fra fagpersoner som klovbeskærere og inseminører.

Projektet understøtter Mern 4H’s arbejde med at bygge bro mellem land og by og give børn hands-on erfaringer med landbrug og dyr. Støtten fra Roskilde Dyrskue er med til at sikre, at børnene får de bedst mulige rammer for læring og oplevelser – både i det daglige arbejde og i forbindelse med deltagelse på Roskilde Dyrskue og Børn & Dyr.

4H

Bevaring og formidling af landbrugshistorie

Museumsforeningen Lundekrog

Roskilde Dyrskue har ydet støtte til Museumsforeningen Lundekrog til vedligeholdelse, istandsættelse og videreudvikling af museets landbrugshistoriske samling og udstillinger. Støtten anvendes til reparation og konservering af originale landbrugsredskaber, vedligeholdelse af udstillingsarealer samt til at sikre, at funktionsdygtige demonstrationer – herunder et historisk tærskeværk i miniformat og et mejeri i skala 1:10 – fortsat kan vises for publikum.

Midlerne bidrager desuden til at understøtte museets formidlingsaktiviteter, herunder udstillinger og praktiske demonstrationer af gamle håndværk, som både præsenteres på museet og ved Roskilde Dyrskue. Formålet er at give besøgende en konkret forståelse af landbrugets udvikling og livet på landet i perioden 1850–1950.

Museet drives udelukkende af frivillige kræfter og har begrænsede faste indtægter. Støtten fra Roskilde Dyrskue er derfor afgørende for at bevare samlingen og sikre fortsat formidling af dansk landbrugshistorie til et bredt publikum.

Museumsforeningen Lundekrog

Veteranudstilling på Æblefestivallen Tuse Næs

Tuse Næs er et lille samfund, som tidligere har været meget afhængig af landbrug.
Gården med grise, køer, høns og dyrkning af jord, men som alle andre steder er det ikke rentabelt at drive små landbrug. Med en veteranudstilling i forlængelse af æblefestivallen er det håbet et sådant tiltag kan give interesse for, hvad der har været af aktiviteter på landet før hen og vise de gamle landbrugsmaskiner. 

Veterantræffet er udelukkende baseret på frivillig arbejdskraft fra Tuse Næs Lokalhistorisk Forening og foreningen søgte om et sponsorat fra Roskilde Dyrskue til opbygning af halmlabyrint, annoncering, og tilskud til transport af maskinerne. 

Tuse Næs Lokalhistorisk Forening

Kreativt fællesskab for mennesker med autistiske udfordringer

James Fox tegnestudie

Roskilde Dyrskue har ydet støtte til etablering af et tegnestudie for mennesker med autistiske udfordringer. Støtten anvendes til indretning af et roligt og trygt studielokale, indkøb af tegneudstyr og materialer samt ergonomiske møbler, der er tilpasset målgruppens særlige behov.

Midlerne bidrager desuden til facilitering af kreative forløb, hvor deltagerne kan arbejde sammen, udveksle idéer og udvikle deres kunstneriske udtryk i et støttende fællesskab. Projektet er tilrettelagt med fokus på neurodiversitet og med rammer, der understøtter både fordybelse og fællesskab.

Formålet med projektet er at skabe et inkluderende frirum, hvor mennesker med autistiske udfordringer får mulighed for at udfolde deres kreative talent og indgå i meningsfulde fællesskaber. 

Opfølgningsforløb på OUH for børn med født med oesophaguatresi

Henrik Dam og OUH

Roskilde Dyrskue har ydet støtte til Odense Universitetshospital (OUH) til opfølgning og støtte i forbindelse med behandling af spædbørn født med oesophagusatresi – en medfødt misdannelse, hvor spiserøret er helt eller delvist aflukket. I Danmark opereres ca. 15 børn årligt for denne lidelse.

Støtten anvendes til efterbehandlings- og opfølgningsindsatser for de berørte børn og deres familier, herunder støtte til familier med gentagne indlæggelser i barnets første leveår samt til sundhedspersonale, der er involveret i forløbet fra fødsel, diagnosticering og operation til den videre opfølgning.

Midlerne er øremærket almenvelgørende formål og skal bidrage til at styrke både den sundhedsfaglige indsats og den sociale støtte omkring familierne, eksempelvis gennem ekstra vejledning, opfølgende samtaler eller hjemmebesøg, hvor der er behov. Formålet er at skabe tryghed og sammenhæng i et ofte langt og krævende behandlingsforløb.

Støtten fra Roskilde Dyrskue er dermed med til at anerkende og understøtte det specialiserede og livsforandrende arbejde, som OUH udfører for spædbørn med oesophagusatresi og deres familier.