Der udstilles og bedømmes malkekvæg i racerne Jersey, Rød Dansk Malkekvæg, Dansk Holstein og Dansk Rødbroget Holstein.
Dyreansvarlig:
Helle Lyngfeldt
hlb@roskildedyrskue.dk
Tlf. 46740620.
Der udstilles og bedømmes malkekvæg i racerne Jersey, Rød Dansk Malkekvæg, Dansk Holstein og Dansk Rødbroget Holstein.
Dyreansvarlig:
Helle Lyngfeldt
hlb@roskildedyrskue.dk
Tlf. 46740620.
Dyret
Trækkeren/mønsteren
Samarbejdet mellem trækker og dyr
Under hele konkurrencen er det vigtigt, at du som trækker slapper af/nyder det, og ser ud som om, du har gjort det mange gange før. Prøv evt. også at snakke stille med dyret (få dets ører frem) så dyret også ser ud til at være opmærksom på hvad der sker.
Onsdag den 31. maj fra kl. 10.00 - 21.00.
Torsdag den 1. juni fra kl. 10.00 - 21.00
For at kunne påbegynde bedømmelsen rettidigt skal dyrene komme i så god tid, at de kan være indsynet inden fredag kl. 8.00. For sent indkomne dyr vil ikke kunne bedømmes.
Vi har erfaret, at der er udstillere, som har svært ved, at få transporteret kvæg til Roskilde Dyrskue. Derfor vil vi forsøge at arrangere fælles transport til og fra dyrskuet, så alle har mulighed for at kunne udstille.
Du tilmelder dig fællestransport i forbindelse med dyretilmeldingen, med det antal dyr, som skal transporteres. Vi vil forsøge at finde en vognmand, som kan klare transporten til og fra dyrskuet. Vi fremsender faktura efter dyrskuet.
For at lave dit eget program, skal du være logget ind med Facebook.
Ved at logge ind med Facebook, kan du hente dit program frem på f.eks. en tablet eller smartphone.