|
Også i 2012 opfordrer vi alle dyreudstillere til at lave aftaler om transport til Dyrskuet i god tid.
Du kan allered nu se 'Regler og vejledning vedrørende transport af dyr' på Fødevarestyrelsens Hjemmeside.
Specielt om transport af HESTE kan læses en forholdsvis letlæst vejledning HER. Vi vil løbende frem til dyrskuet i 2012 opdaterer regler og vejledninger, her på hjemmesiden.
BEMÆRK:
Alle regler herover omhandler KUN transport i forbindelse med økonomisk virksomhed:
Ikke-økonomisk virksomhed er f.eks.:
Der kan gives følgende eksempler på situationer, der som hovedregel ikke anses som omfattet af begrebet ”transport i forbindelse med økonomisk virksomhed”:
- Mere hobbybetonet transport af dyr, såsom privatpersoners transport af dyr til dyrskuer, kåringer, udstillinger og avlsarrangementer, transport af heste til nationale ridestævner (herunder spring, dressur, ringridning, westernridning, ponytrav, handicapridning og lign.) og til skovturs- og fritidsbrug.
- Privatpersoners hobbybetonede transport af egen hest er ikke begrænset af landegrænser eller tid, så længe transporten ikke har til formål at indbringe et udbytte.
Men transporten skal stadig være lovlig, husk f.eks. strøelse i hestetraileren.
|